Beksiński – Kolekcja Japońska – Ekskluzywna Edycja Muzealna

Kolekcja Japońska, której fascynująca historia została szczegółowo opisana tutaj, od lat budzi zainteresowanie kolekcjonerów. Oryginalne obrazy z tego cyklu wzbogacają prywatne zbiory, a w przestrzeni publicznej ich wizerunki dostępne są głównie dzięki dokumentacji wystawy zorganizowanej przez Agrę-Art w 2021 roku.

Muzeum Historyczne w Sanoku, sprawujące pieczę nad spuścizną Zdzisława Beksińskiego, podjęło wyjątkową inicjatywę, umożliwiając upublicznienie wybranych dzieł z tej cenionej kolekcji.

Agra-Art dostarczyła wysokiej jakości fotografie i opracowania merytoryczne, a Wydawnictwo BoSz zrealizowało profesjonalne inkografie w ściśle limitowanej edycji – zaledwie 10 egzemplarzy z każdego obrazu. Ta ekskluzywna edycja inkografii, dzięki swojej unikalności i wysokiej jakości wykonania niewątpliwie spotka się z dobrym przyjęciem ze strony entuzjastów twórczości Zdzisława Beksińskiego. Ma też potencjał, by w przyszłości stać się cennym obiektem kolekcjonerskim. 

Wydawnictwo BoSz

Wydawnictwo BoSz jest jedyną firmą w Polsce uprawnioną do publikacji albumów poświęconych twórczości Zdzisława Beksińskiego. Współpraca z artystą rozpoczęła się w połowie lat 90. XX wieku i zaowocowała wydaniem czterech albumów, które powstały przy bezpośrednim udziale artysty. Po jego śmierci wydawnictwo nieprzerwanie kontynuuje misję promowania jego twórczości, publikując kolejne książki i albumy poświęcone różnym dziedzinom sztuki uprawianym przez Beksińskiego. Na przestrzeni 30 lat oficyna wydała łącznie 23 publikacje dedykowane jego malarstwu, fotografii, grafice oraz rysunkom.
Podsumowaniem tej misji jest wydanie ekskluzywnego albumu „Beksiński. Obrazy” w wersji luksusowej, który na ponad 500 stronach prezentuje 530 najważniejsze dzieła malarskie artysty.
Ponadto jako jedyny producent wydawnictwo BoSz posiada prawa do druku reprodukcji na płótnie, kalendarzy oraz plakatów z dziełami artysty, dbając tym samym o najwyższą jakość i najlepsze odwzorowanie oryginałów obrazów artysty.

Muzeum Historyczne w Sanoku
Muzeum Historyczne w Sanoku posiada w swojej kolekcji ok. 600 prac Artysty – rysunków, fotografii, obrazów czy prac rzeźbiarskich z całego okresu życia Twórcy. Muzeum zorganizowało szereg wystaw obrazów Beksińskiego ze swojej kolekcji w różnych miastach w Polsce m.in. w Warszawie, Gdańsku, Tychach, Pabianicach.
Muzeum Historyczne w Sanoku jest wyłącznym spadkobiercą oraz dysponentem praw autorskich Zdzisława Beksińskiego.

Inkografia – Kolekcjonerski Walor i Trwałość

Inkografia, znana również jako giclée, to limitowany wydruk o wyjątkowej jakości, stworzony na podstawie oryginalnego dzieła sztuki. Jest wyemitowany w ograniczonej edycji, sygnowany podpisem autora, spadkobiercy lub podmiotu zarządzającego prawami autorskimi. Dzięki zastosowaniu pigmentowych tuszów o wysokiej odporności na promieniowanie UV oraz specjalistycznego, bezkwasowego papieru, inkografie charakteryzują się niezwykłą trwałością kolorów i wysoką estetyką. Pozwalają na bardzo szczegółowe i wierne odwzorowanie oryginalnych prac. W świecie sztuki oryginalne dzieło stanowi unikat, dostępny jedynie dla nielicznych. W przypadku wybitnych malarzy i ich obrazów, już od wieków czyniono wysiłki, by w jakiś – oczywiście zawsze niedoskonały – sposób umożliwić kontakt i odbiór tych dzieł szerszej publiczności. Zaczęto tworzyć powtórzenia oryginału – najstarsze próby pochodzą z Chin z VI wieku, w Europie ta praktyka pojawiła się w XIV wieku.

Albrecht Dürer (1471-1528), pionier grafiki europejskiej, był nie tylko mistrzem drzeworytu i miedziorytu, lecz także wizjonerem, który dostrzegł ogromny potencjał reprodukcji w popularyzacji sztuki. Dürer jako pierwszy zrozumiał, jak wielkie zainteresowanie wzbudzają graficzne powtórzenia najbardziej cenionych dzieł. Dzięki możliwości powielania wizerunków swoich unikalnych prac (lub tworzenia dzieł przeznaczonych wyłącznie do reprodukcji), artysta nie tylko zapewnił sobie stały dochód, ale przede wszystkim umożliwił szerszemu gronu odbiorców dostęp do sztuki. Jego działalność zrewolucjonizowała sposób, w jaki ludzie mogli obcować z dziełami sztuki, czyniąc je bardziej dostępnymi i demokratyzując w pewnym stopniu do tej pory elitarny świat sztuki.

Choć współczesne techniki reprodukcyjne osiągnęły niespotykany poziom doskonałości, ich fundamentalny cel pozostaje niezmienny: udostępnianie wizji mistrza jak najszerszemu gronu odbiorców. Po odejściu artysty, odpowiedzialność za jego dziedzictwo często spoczywa na spadkobiercach i muzeach, które poprzez starannie przygotowane edycje graficzne, odgrywają kluczową rolę w rozszerzaniu dostępu do jego twórczości. Dzięki ich wysiłkom dzieła sztuki, które w oryginale dostępne są jedynie dla nielicznych, stają się bardziej przystępne, umożliwiając obcowanie z nimi znacznie szerszej publiczności i wzbogacając kulturę społeczną.

 

Edycja Muzealna inkografii Kolekcji Japońskiej

  • Każda inkografia jest profesjonalnie oprawiona. 
  • Na dolnej krawędzi, poniżej obszaru druku, znajduje się unikalny numer edycyjny (np. 1/10), podpis Dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku oraz pieczęć MHS. 
  • Do każdej inkografii dołączony jest certyfikat, potwierdzający jej numer, pochodzenie (podpis Wydawnictwa BoSz) oraz zgodę Muzeum Historycznego w Sanoku na wykorzystanie praw autorskich Zdzisława Beksińskiego.

W technikach graficznych, pierwsze numery egzemplarzy tradycyjnie cieszą się największym uznaniem kolekcjonerów. Wynika to z faktu, że w przeszłości, przy użyciu technik takich jak drzeworyt, metaloryt czy litografia, pierwsze odbitki charakteryzowały się najwyższą jakością. Proces powielania stopniowo zużywał matrycę, powodując ścieranie konturów, a przez to – utratę precyzji w oddaniu kompozycji.

W epoce druku cyfrowego, choć ten aspekt ma charakter umowny, a nie techniczny, “jedynki” nadal posiadają najwyższą wartość kolekcjonerską.