Jak wysoka jest prowizja w Agrze? Czy zawiera VAT? Czy ponoszę dodatkowe opłaty związane z wystawieniem obiektu na aukcji?
Nasza prowizja jest najniższa na rynku – zarówno dla sztuki dawnej jak i współczesnej wynosi standardowo 18%, zaś w przypadku wybitnych obiektów jest negocjowalna. W kwocie tej zawiera się podatek oraz VAT. Właściciel nie ponosi żadnych innych kosztów związanych z wystawieniem obiektu na aukcji. Wszystkie koszty związane z organizacją aukcji, opracowaniem katalogu oraz logistyką – ponosi Dom Aukcyjny. Jeśli dzieło nie zostanie sprzedane, jest zwracane właścicielowi w ustalonym terminie, bez żadnych opłat.
Czy sprzedając dzieło sztuki płacę podatek?
Osoba prywatna, które jednorazowo lub sporadycznie sprzedaje dzieła sztuki nie płaci podatku, pod warunkiem, że posiada dany obiekt dłużej niż 6 miesięcy.
Mój obiekt potrzebuje oprawy i konserwacji. Czy możecie się tym zająć?
Wszystkie obiekty z oferty Agry są przygotowane do ekspozycji w domu nabywcy.
Przyjmując dzieło do sprzedaży, nasi eksperci szczegółowo oceniają również stan zachowania.. Jeśli obiekt wymaga konserwacji – na zlecenie właściciela i za jego zgodą wykonują ją współpracujący z Agrą konserwatorzy. Oddając obiekt w nasz ręce, macie zatem Państwo pewność, że wszystkie kwestie związane z konserwacją zostaną załatwione przez naszych pracowników, zaś dzieło trafi w ręce najlepszych na rynku konserwatorów.
Jeśli dzieło wymaga oprawy – również, na Państwa zlecenie, zajmiemy się wyborem oraz wykonaniem odpowiedniej dla obiektu ramy.
Nie mam możliwości, aby przyjechać do was, aby wycenić moje dzieło. Czy ekspert może odwiedzić mnie w domu?
Jeśli planujecie Państwo sprzedać obiekt w naszej galerii, a nie macie możliwości, aby sami do nas z nim przyjechać, nasi eksperci mogą Państwa odwiedzić. Taka wizyta nie jest zobowiązująca, ani nie pociąga za sobą żadnych kosztów. Jeśli natomiast podczas spotkania znajdziemy porozumienie w kwestii warunków sprzedaży oraz ceny – na miejscu możemy podpisać umowę i odebrać obiekt.
Czy mogę przesłać zdjęcie obiektu do wyceny MMSem?
Wstępna ocena obiektu jest dokonywana na podstawie zdjęć – można je do nas przesłać mailem, MMSem lub przez inny komunikator (Messenger, WhatsApp). Zdjęcia powinny być możliwie dobrej jakości. Oprócz zdjęcia lica, prosimy o przesłanie również zdjęć odwrocia i sygnatury. Prosimy także o podanie wymiarów.
Kiedy najpóźniej można zgłosić dzieło na aukcję?
Ostatnie obiekty przyjmujemy na 30 dni przed aukcją. Jednak warto swoją ofertę przesłać do nas możliwie szybko, nie czekając na ostatni termin. Wtedy mamy odpowiednio dużo czasu na najlepsze opracowanie i przygotowanie dzieła do sprzedaży, a także jego dobrą promocję. Niektóre obiekty z kolei wymagają konserwacji, na którą również potrzeba nieco więcej czasu.
Czy mogę przyjść na aukcję, aby zobaczyć, jak sprzedaje się moje dzieło?
Właściciele dzieł są stałymi gośćmi na naszych aukcjach. Jeśli macie Państwo chęć obserwować to ekscytujące wydarzenie bezpośrednio, wystarczy wcześniej skontaktować się z nami i zarezerwować miejsce dla siebie oraz osób towarzyszących. Aukcję można również obserwować w internecie w relacji live.
Kiedy otrzymam wypłatę za sprzedany obiekt?
Osoba kupująca dzieło na aukcji ma 10 dni na zapłatę za wylicytowany obiekt. Wypłaty dla właścicieli realizujemy natychmiast po upływie 14 dni od daty zaksięgowania wpływu na naszym koncie. Zatem, po sprzedaży dzieła na aukcji, możecie Państwo spodziewać się wypłaty po mniej więcej 2-4 tygodniach od daty licytacji.
Wasza konkurencja zaproponowała mi wyższą cenę wywoławczą. Czy podniesiecie swoją wycenę?
Każdy dom aukcyjny ma swoją politykę ustalania cen. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt wysoka cena wywoławcza zmniejsza prawdopodobieństwo tego, że dzieło na aukcji będzie licytowane.
Zasadą Agry jest natomiast ustalenie cen, które dają możliwość, aby uzyskać na aukcji możliwie najwyższą kwotę, jaką za dzieło zaoferuje rynek. Stąd na naszych aukcjach znacząca większość obiektów (85%) znajduje nowych właścicieli, zaś wiele z nich sprzedaje się w rekordowych cenach.
Wycena ekspertów to nasza propozycja warunków sprzedaży. Jesteśmy zatem otwarci na Państwa oczekiwania i zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci z chęcią przedstawią Państwu kryteria oceny i wyceny Państwa dzieła, przeanalizują z Państwem notowania aukcyjne, by wspólnie ustalić możliwie najlepsze warunki i formę sprzedaży Państwa dzieła.
Od czego zależy cena dzieła sztuki?
Na cenę dzieła sztuki wpływa bardzo dużo czynników, m.in.: nazwisko autora, wartość artystyczna dzieła, materiał i technika, sygnatura, stan zachowania, proweniencja i historia, miejsce w twórczości autora, czas powstania, temat, wielkość i złożoność kompozycji, unikatowość, dekoracyjność, moda, historia obecności obiektu na rynku. Trudno jest jednoznacznie wskazać, które z nich są bardziej lub mniej ważne – na ostateczną cenę rzutuje ich wypadkowa w odniesieniu do konkretnego dzieła, zaś odniesieniem są notowania aukcyjne.
Co będzie, jeśli dzieło nie sprzeda się na aukcji? Czy będzie wystawione na kolejnej licytacji?
Na naszych aukcjach sprzedaje się ponad 85% oferty, zatem prawdopodobieństwo, że Państwa dzieło nie zostanie sprzedane na aukcji, nie jest zbyt duże. Jeśli jednak tak by się stało, obiekt trafi do sprzedaży galeryjnej na co najmniej 30 dni. Po tym terminie właściciel może go odebrać, albo też ustalić z naszymi ekspertami nową strategię sprzedaży.
SŁOWNIK:
Cena wywoławcza – cena przedmiotu licytowanego, od której rozpoczyna się licytację.
Cena (kwota) wylicytowana („cena spod młotka”) – najwyższa, oferowana za dany przedmiot cena, na której zakończyła się licytacja, zatwierdzona przez aukcjonera uderzeniem młotka.
Cena rezerwowa (minimalna) – najniższa cena, za jaką rzecz/obiekt może zostać sprzedany. Jest ona wyszczególniona na umowie komisowej zawieranej między Właścicielem dzieła a Domem Aukcyjnym.
Estymacja (cena szacunkowa) – cena określająca przybliżoną wartość obiektu, podawana w przedziale.
Postąpienie – kwota, o którą zwiększa się stawka w licytacji.
Oferta (oferta zakupu) – propozycja zawarcia umowy sprzedaży zgłaszana przez licytanta przed aukcją lub w jej trakcie.